Saturday 23 January 2016

     Конспект уроку "My classroom"
Form:2
Мета: активізувати лексичні одиниці теми; активізувати вирази класного вжитку: ask questions to each other, name the pictures, lets; повторити раніше вивчені букви та звуки; вчити працювати в парах та в групах. Тренувати учнів у вимові англійських звуків. Практикувати учнів у діалогічному мовленні. Розвивати навички читання, аудіювання, письма. Розширити знання з теми, збагатити словниковий запас. Виховувати інтерес до спілкування англійською мовою.
Обладнання: підручник, тематичні малюнки, картки для індивідуальної роботи, для роботи в групах, картки з буквами та звуками, касета із записом фізкультхвилинки.

                                Хід уроку.

І. Організаційна частина.
-Good morning, children!
-Good morning! Good morning!
 Good morning to you!
 Good morning! Good morning!
 We are glad to see you!
-I’m glad to see you too!
 ІІ.Повідомлення теми уроку.
-What is it ?
-It is a classroom.
-The topic of our lesson is “My classroom”.
You can see coloured letters on the blackboard. They are magic. They have different tasks for you. So we are going to read, write, sing, play games. I hope it will be interesting for you.
 So let’s start now.
 III.Мовна розминка.
-What letter is it?
-It’s “M”
-It has some questions for you.
-What is your (his, her, my) name?
-How are you?
-How old are you?
-Where do you live?
            Now talk with your friend (work in pairs)
Well done.
 ІV. Фонетична розминка.
-What lettr is it?
-It’s “Y”
-Let’s pronounce.
   Ch                                                  sh  
A bench                                            a shop
A cherry                                           a bookshelf
A chin                                              a shelf
A chick                                            she

Clap ypur hands if you hear the sound sh
A shelf, a bookshelf, a cherry, a chin, a chick, she.
 V. Повторення вивченого матеріалу.
 1.song.
-What letter is it?
-It’s “C”
-Let’s sing a song.
 2.Put these words in a right alphabetic order.
-Look at the blackboard and repeat after me: a window, a door, a table, a floor.
-Tanya, will you go to the blackboard?
3.Утворення запитання: ”Is it a lamp?”та відповіді на них.
-What letter is it ?
-It’s “L”
-Let’s ask questions.
-But first listern to me.
-There were two brothers. The eldest brother told: “It is a book.” “It is a dog.”
The youngest brother was very curious. He ran forward and asked: “Is it a map?”
Now works in groups.
-You’ll be like the brother is. You’ll ask questions. You’ll be like the brother it. You’ll answer the questions.
These cards are for you.. Go to the blackboard and make up a question, please.
 4. Game 
-What letter is it?
-It’s “A”
-Let’s play 
  (work in teams)
-Choose the captain.
 Вставте пропущену літеру, щоб утворити
              знайоме слово.
   1)              a l…mp-  лампа
2)              a b…g -    сумка
3)              a p…ncil - олівець
4)              a dor-   двері
5)              a  wndow- вікно
 З’єднайте англійське слово з його
  перекладом. Прочитайте.
 A door                       класна дошка
A teacher                   класна кімната
A blackboard             двері
A classroom              вчитель
A window                  вікно
 Букви переплутані в словах . Поставте
 букви у слові в правильному порядку.
  Прочитайте і перекладіть слова.
 a  b  g-
p   n-
o  r  o-
a  m  l   p-
o  k  o  b-
Прочитайте слова. Яке зайве слово?
 A dog               a floor                   green
A cat                 a kitten                 red
A fox                a blackboard        a book
A ceiling          a window              blue
A rabbit            a door                   black
5.Утворення множини іменників.
 -What letter is it?
-It’s “S”
-Яку чарівну букву ви знаєте? (Ss) Що вона вміє робити?
- Let’s do it.
 -A bag-bags
-a lamp-lamps
-a dog –dogs
-a tent-tents
 -The pen is red. The pens are red.
-The cat is brown. The cats are brown.
-The window is clean. The windows are clean.
 VI. Фізкультхвилинка.
 What letter is it?
-It’s “S”
-Let’s have a rest.
 VII. Закріплення заперечних речень.
 What letter is it?
-It’s “R”
-Let’s make up sentences.
-Де not стоїть у реченні? Після is (are)
 1.Гра на розвиток мислення.
 Вчитель показує малюнок, а учні вибирають слова: is, is not, are, are not  і складають речення.
 Blue                                             Red

-The dress is blue.                   The lamps are red.
     VIII.Розвиток навичок аудіювання.
 -What letter is it?
-It’s “O”
-Let’s listern to me.
 This is Tom’s classroom.
There are two windows in his classroom.
There is a chair in his classroom.
The chair is brown.
Tom likes his classroom.
 Choose a correct word.
This is Tom’s (classroom, pen)
There are (two windows, ten windows)
There is (a chair, a lamp)
The chair is (red, brown)
Tom (likes, does not like) his classsroom.
IX.Розвиток навичок читання.
 -What letter is it?
-It’s “O”
-Let’s read.
Neznaiko wrote a letter for you. But he made a lot of spots in it.
Read  the letter filling in ( is  are).

          Dear pupils.

I am Neznaiko. This is my classroom. There* a blackboard in my classroom. There * two windows. There* a chair and a table.
There* many desks. I like my classroom
                           
                                              Your friend Neznaiko.
 Post-reading activities.
-Can you see the word “a blackboard” in the text.
(Yes, I can. No, I cann’t)
X. Підсумок уроку.
XI. Домашнє завдання.



No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.